CRT1206-BY-4872ELF is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
48.7 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thin Film
CRT1206-BY-4872ELF
DigiKey Part Number
CRT1206-BY-4872ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT1206-BY-4872ELF
Description
RES SMD 48.7K OHM 0.1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRT1206-BY-4872ELF Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)