CRT1206-BY-2492ELF
DigiKey Part Number
118-CRT1206-BY-2492ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CRT1206-BY-2492ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CRT1206-BY-2492ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT1206-BY-2492ELF
Description
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206
Detailed Description
24.9 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thin Film
EDA/CAD Models
CRT1206-BY-2492ELF Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)