CRT0805-BY-60R4ELF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CRT0805-BY-60R4ELF-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CRT0805-BY-60R4ELF |
Description | RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 60.4 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CRT0805-BY-60R4ELF Models |
Category | Features Current Sense |
Mfr | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |