CRT0805-BY-1503ELF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 2,729
Datasheet
150 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thin Film
CRT0805-BY-1503ELF
DigiKey Part Number
CRT0805-BY-1503ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT0805-BY-1503ELF
Description
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRT0805-BY-1503ELF Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)