CRN1206-JX-9R1EPF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
9.1 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
CRN1206-JX-9R1EPF
DigiKey Part Number
118-CRN1206-JX-9R1EPFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRN1206-JX-9R1EPF
Description
METFILMRES 1206 9.1R 5% 0.25W TC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)