CRM2512-JW-1R0ELF
DigiKey Part Number
CRM2512-JW-1R0ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRM2512-JW-1R0ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRM2512-JW-1R0ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRM2512-JW-1R0ELF
Description
RES SMD 1 OHM 5% 2W 2512
Detailed Description
1 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
CRM2512-JW-1R0ELF Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)