CRM1206-JW-820ELF
DigiKey Part Number
CRM1206-JW-820ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRM1206-JW-820ELF
Description
RES SMD 82 OHM 5% 1/2W 1206
Detailed Description
82 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
CRM1206-JW-820ELF Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)