CRM1206-FX-47R0ELF
DigiKey Part Number
118-CRM1206-FX-47R0ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CRM1206-FX-47R0ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CRM1206-FX-47R0ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRM1206-FX-47R0ELF
Description
RES SMD 47 OHM 1% 1/2W 1206
Detailed Description
47 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
CRM1206-FX-47R0ELF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)