CRA2512-FZ-R070ELF
DigiKey Part Number
CRA2512-FZ-R070ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRA2512-FZ-R070ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRA2512-FZ-R070ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRA2512-FZ-R070ELF
Description
RES 0.07 OHM 1% 3W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70 mOhms ±1% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Element
EDA/CAD Models
CRA2512-FZ-R070ELF Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.254" L x 0.132" W (6.45mm x 3.35mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)