CHV0805-FX-3603ELF
DigiKey Part Number
118-CHV0805-FX-3603ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CHV0805-FX-3603ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CHV0805-FX-3603ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV0805-FX-3603ELF
Description
RES SMD 360K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) High Voltage Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CHV0805-FX-3603ELF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)