3549S-1AA-501A
DigiKey Part Number
3549S-1AA-501A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3549S-1AA-501A
Description
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Detailed Description
500 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Lug
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3549S-1AA-501A Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Rotation
3600°
Resistance (Ohms)
500
Tolerance
±3%
Actuator Length
0.813" (20.64mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
10.0
Size - Body
Round - 0.885" Dia (22.48mm)