3314R-1-205E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Sfernice
2 MOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Bottom Adjustment
3314R-1-205E
DigiKey Part Number
3314R-1-205ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3314R-1-205E
Description
TRIMMER 2M OHM 0.25W GW BOT ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3314R-1-205E Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Bottom Adjustment
Resistance
2 MOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Square - 0.177" x 0.177" Face (4.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%