3314J-1-500E
DigiKey Part Number
3314J-1-500ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3314J-1-500ECT-ND - Cut Tape (CT)
3314J-1-500EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3314J-1-500E
Description
TRIMMER 50 OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3314J-1-500E Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
50 Ohms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Square - 0.177" x 0.177" Face (4.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%