3310C-001-503L
DigiKey Part Number
3310C-001-503L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3310C-001-503L
Description
POT 50K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3310C-001-503L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.500" (12.70mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
1/4-32
Mounting Type
Panel Mount
Size - Body
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)