3296Z-1-205LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Nidec Components
2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment
3296Z-1-205LF
DigiKey Part Number
3296Z-205LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296Z-1-205LF
Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3296Z-1-205LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
2 MOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.395" x 0.190" Face (10.03mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%