3296W-1-250 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 1,621
Datasheet
25 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3296W-1-250
DigiKey Part Number
3296W-1-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296W-1-250
Description
TRIMMER 25 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3296W-1-250 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Resistance
25 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%