3296W-1-202LF
DigiKey Part Number
3296W-202LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296W-1-202LF
Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
2 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3296W-1-202LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%