3224W-1-205E
DigiKey Part Number
118-3224W-1-205ETR-ND - Tape & Reel (TR)
118-3224W-1-205ECT-ND - Cut Tape (CT)
118-3224W-1-205EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3224W-1-205E
Description
TRIMMER 2M OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 MOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3224W-1-205E Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistance
2 MOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%