3223W-1-202
DigiKey Part Number
3223W-1-202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3223W-1-202
Description
TRIMMER 2K OHM 0.125W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 kOhms 0.125W, 1/8W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3223W-1-202 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
11.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistance
2 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
Rectangular - 0.154" x 0.125" Face (3.90mm x 3.18mm)
Tolerance
±20%