2100LL-1R0-H-RC
DigiKey Part Number
2100LL-1R0-H-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2100LL-1R0-H-RC
Description
FIXED IND 1UH 21.4A 2 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Toroidal Inductor 21.4 A 2mOhm Max Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2100LL-1R0-H-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Material - Core
Size / Dimension
0.860" Dia (21.84mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.450" (11.43mm)
Tolerance
±20%