VOF-70E-12
DigiKey Part Number
179-VOF-70E-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-70E-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 70W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
DC Input Capable, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.07" H (76.2mm x 50.8mm x 27.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
5.8 A