VOF-180-12
DigiKey Part Number
179-VOF-180-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-180-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VOF-180-12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 0.75" H (101.6mm x 50.8mm x 19.1mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
10 A