SMI6-12-V-P6 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 1,475
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 161
Datasheet
In Stock: 173
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
SMI6-12-V-P6
DigiKey Part Number
179-SMI6-12-V-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI6-12-V-P6
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
60.2" (1.53m)
Size / Dimension
2.52" L x 1.59" W x 1.18" H (64.0mm x 40.5mm x 30.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CCC, CSA, EAC, EN, FCC, IEC, KC, RCM, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61204-3; 62368-1
Current - Output (Max)
500mA
Weight
0.153 lb (69.4 g)
Power (Watts)
6 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)