RQB-100Y28
DigiKey Part Number
179-RQB-100Y28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQB-100Y28
Description
DC,14-160V INPUT, 28V/3.57A
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 3.57A 14V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RQB-100Y28 Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
14V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
cCSAus, CE
Current - Output (Max)
3.57A
Standard Number
Power (Watts)
100 W