0ZRV0075FF1A
DigiKey Part Number
5923-0ZRV0075FF1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRV0075FF1A
Description
277 VAC RATED RADIAL LEAD PTC RE
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 277V (305V Int) 750 mA Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
0ZRV0075FF1A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
430 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.4 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Ratings
Type
Ceramic
Voltage - Max
277V (305V Int)
Size / Dimension
0.622" L x 0.189" W (15.80mm x 4.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
7.5 A