0ZRS1000FF1A
DigiKey Part Number
5923-0ZRS1000FF1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRS1000FF1A
Description
PTC RESET FUSE 32V 10A RADIAL
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 32V 10 A Ih Through Hole Radial, Disc
EDA/CAD Models
0ZRS1000FF1A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
6 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
16 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Ceramic
Voltage - Max
32V
Current - Hold (Ih) (Max)
10 A
Size / Dimension
0.925" L x 0.157" W (23.50mm x 4.00mm)
Current - Trip (It)
20 A
Height - Seated (Max)
1.098" (27.90mm)
Current - Max
100 A
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)