0ZRE0012FF2C
DigiKey Part Number
5923-0ZRE0012FF2CTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZRE0012FF2CCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRE0012FF2C
Description
PTC RESET FUSE 240V 120MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V 120 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZRE0012FF2C Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3 Ohms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
12 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
240V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
120 mA
Size / Dimension
0.327" L x 0.150" W (8.30mm x 3.80mm)
Current - Trip (It)
300 mA
Height - Seated (Max)
0.421" (10.70mm)
Current - Max
2 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)