0AKSBK500-BA
DigiKey Part Number
5923-0AKSBK500-BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AKSBK500-BA
Description
FUSE 500A 500V STUD MNT
Detailed Description
500A 500 VDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Current Rating (Amps)
500A
Voltage Rating - DC
500 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Fuse Type
Square
Size / Dimension
1.921" L x 1.429" W x 1.234" H (48.80mm x 36.30mm x 31.35mm)