0AKRBK350-BB
DigiKey Part Number
5923-0AKRBK350-BB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AKRBK350-BB
Description
FUSE 350A 500V STUD MNT
Detailed Description
350A 500 VDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Current Rating (Amps)
350A
Voltage Rating - DC
500 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.929" L x 1.457" W x 0.945" H (49.00mm x 37.00mm x 24.00mm)