0AKRBK300-BB
DigiKey Part Number
5923-0AKRBK300-BB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AKRBK300-BB
Description
FUSE 300A 500V STUD MNT
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300A 500 VDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Current Rating (Amps)
300A
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Voltage Rating - DC
500 VDC
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Rectangular, Blade
Fuse Type
Square
Size / Dimension
1.929" L x 1.457" W x 0.945" H (49.00mm x 37.00mm x 24.00mm)