0AKMB9500-BD
DigiKey Part Number
5923-0AKMB9500-BD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AKMB9500-BD
Description
FUSE 50A 500V STUD MNT
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50A 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Applications
Electrical, Industrial
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage
20kA
Part Status
Active
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
0.591" Dia x 1.559" L (15.00mm x 39.60mm)
Fuse Type
Cartridge
Melting I²t
1760.0
Current Rating (Amps)
50A