0AKHBK350-BA
DigiKey Part Number
5923-0AKHBK350-BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AKHBK350-BA
Description
FUSE 350A 1000V STUD MNT
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350A 1 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
aR
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Rectangular, Blade
Fuse Type
Square
Size / Dimension
2.827" L x 1.850" W x 1.890" H (71.80mm x 47.00mm x 48.00mm)
Current Rating (Amps)
350A