0679L6300-05
DigiKey Part Number
5923-0679L6300-05TR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0679L6300-05CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0679L6300-05DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0679L6300-05
Description
FUSE BRD MNT 6.3A 125VAC/VDC SMD
Detailed Description
6.3 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
EDA/CAD Models
0679L6300-05 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Melting I²t
8.3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.100" W x 0.110" H (6.10mm x 2.54mm x 2.79mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.011 Ohms