0678L9250-02
DigiKey Part Number
5923-0678L9250-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0678L9250-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0678L9250-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0678L9250-02
Description
FUSE BRD MT 25A 250VAC 72VDC SMD
Detailed Description
25 A 250 V 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
EDA/CAD Models
0678L9250-02 Models
Response Time
Medium Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 130A DC
Melting I²t
420.0
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.386" L x 0.120" W x 0.125" H (9.80mm x 3.05mm x 3.18mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.0019 Ohms