0678D0500-02
DigiKey Part Number
5923-0678D0500-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0678D0500-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0678D0500-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0678D0500-02
Description
FUSE BRD MNT 500MA 350VAC 250VDC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 350 V 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0678D0500-02 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Part Status
Active
Melting I²t
0.03
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
AEC-Q200, cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.386" L x 0.120" W x 0.120" H (9.80mm x 3.05mm x 3.05mm)
Voltage Rating - AC
350 V
DC Cold Resistance
0.66 Ohms