WLF12XW3000S24QP
DigiKey Part Number
2170-WLF12XW3000S24QP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLF12XW3000S24QP
Description
FLEXIBLE STRIP LIGHT, 3000MM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules LED Module WLF12 White, Cool Linear Light Strip, Flexible
Category
Temperature - Test
25°C
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
24V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
85 lm/W
Packaging
Bulk
Current - Max
1.65A
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
80
Type
LED Module
Viewing Angle
120°
Color
White, Cool
Features
IP66, IP67, IP69K, With Connector
CCT (K)
5000K
Size / Dimension
3025.14mm L x 14.80mm W
Configuration
Linear Light Strip, Flexible
Height
6.40mm
Luminous Flux @ Current/Temperature
2850lm (Typ)
Light Emitting Surface (LES)
2999.74mm L x 14.80mm W
Current - Test
1.4A