S4BR30-750-S
DigiKey Part Number
2170-S4BR30-750-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S4BR30-750-S
Description
SAFETY LIGHT CURTAIN, RECEIVER
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Light Curtain 30mm Hand/Arm Receiver Only
Category
Protective Height
750mm
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Operating Range
0.1m ~ 12.0m
Series
Features
Receiver Only
Packaging
Box
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Protection
Hand/Arm
Voltage - Supply
24VDC
Detection Capability
30mm