RLS27XWGRYB5-2270S24QP
DigiKey Part Number
2170-RLS27XWGRYB5-2270S24QP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLS27XWGRYB5-2270S24QP
Description
LED STRIP LIGHT 2270MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light Blue, Green, Red, White, Yellow 89.37" (2270.0mm) 24VDC Flat, Clear
Category
Voltage - Supply
24VDC
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Polycarbonate (PC)
Series
Rated Life
70,000 Hours
Packaging
Box
Termination Style
Cable with Connector (M12)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 50°C
Illumination Color
Blue, Green, Red, White, Yellow
Ingress Protection
IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
1000lm Blue, 3200lm Green, 1480lm Red, 5200lm White, 4560lm Yellow
Lens Type
Flat, Clear
Length
89.37" (2270.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
92.40" x 1.09" (2347.0mm x 27.8mm)