QS18VP6FF100Q8
DigiKey Part Number
2170-QS18VP6FF100Q8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VP6FF100Q8
Description
SENSOR REFLECTIVE 100MM PNP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Proximity Optical Sensor 3.937" (100mm) PNP
EDA/CAD Models
QS18VP6FF100Q8 Models
Category
Response Time
850µs
Output Configuration
PNP
Series
Light Source
Red LED
Packaging
Bag
Connection Method
Connector, M12
Ingress Protection
IP67
Sensing Method
Proximity
Adjustment Type
Fixed
Sensing Distance
3.937" (100mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V