QS18VN6FF100 W/30
DigiKey Part Number
2170-QS18VN6FF100W/30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QS18VN6FF100 W/30
Description
WORLD-BEAM QS18SERIES: FIXED-FIE
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 3.937" (100mm) NPN - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QS18VN6FF100 W/30 Models
Category
Response Time
850µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN - Dark-ON/Light-ON - Selectable
Series
Light Source
Red (630nm)
Packaging
Box
Connection Method
Cable
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC, NEMA 6P
Sensing Method
Background Suppression
Cable Length
354.33" (9m)
Sensing Distance
3.937" (100mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V