Q2XABFF15-Q
DigiKey Part Number
2170-Q2XABFF15-Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2XABFF15-Q
Description
SENSOR FIXED FIELD
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Through-Beam Optical Sensor 0.591" (15mm) NPN/PNP
Category
Response Time
850µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN/PNP
Series
Light Source
Red (645nm)
Packaging
Bag
Connection Method
Cable with Connector, M8
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65, IP67
Sensing Method
Through-Beam
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
0.591" (15mm)
Adjustment Type
Fixed
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C