Q12AN6FF15Q3
DigiKey Part Number
2170-Q12AN6FF15Q3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q12AN6FF15Q3
Description
Q12AN6FF15Q3 3 PIN PICO 6 IN. TH
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 0.591" (15mm) NPN - Light-ON
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Q12AN6FF15Q3 Models
Category
Response Time
1.3ms, 900µs
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Output Configuration
NPN - Light-ON
Series
Light Source
Red (640nm)
Packaging
Bag
Connection Method
Connector
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67, IEC
Sensing Method
Background Suppression
Cable Length
5.906" (150.00mm)
Sensing Distance
0.591" (15mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V