TPMD476K025R0055
DigiKey Part Number
478-5985-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-5985-1-ND - Cut Tape (CT)
478-5985-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPMD476K025R0055
Description
CAP TANT 47UF 10% 25V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 2917 (7343 Metric) 55mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPMD476K025R0055 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
25 V