QM05YD106KAT2A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 264,462
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 21,744
Datasheet
Direct
KEMET
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
10 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
QM05YD106KAT2A
DigiKey Part Number
478-6238-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QM05YD106KAT2A
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
QM05YD106KAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)