RP240-36-4.7-W
DigiKey Part Number
3109-RP240-36-4.7-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP240-36-4.7-W
Description
LINE FILTER 250VAC 36A CHASS MNT
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 36 A 250V 50/60Hz Two Stage Wire Leads
Category
Current
36 A
Manufacturer
Astrodyne TDI
Frequency - Operating
50/60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
CE, cURus, SEMKO
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Two Stage
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated AC
250V