AK500/16-OE-5-2
DigiKey Part Number
AE10676-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK500/16-OE-5-2
Description
CORD 16AWG NEMA5-15P - CBL 6.56'
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.56' (2.00m) Power Cord Black NEMA 5-15P To Cable SJT
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Assmann WSW Components
Length
6.56' (2.00m)
Packaging
Box
Approval Agency Marking
UL
Part Status
Active
Approved Countries
United States
Style
Male Pins (Blades) to Leads
Color
Black
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
Cable
Current Rating (Amps)
13A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
60°C
Cord Type
SJT
Base Product Number
Wire Gauge
16 AWG