NDQ1600-48S12B-6IA
DigiKey Part Number
454-NDQ1600-48S12B-6IA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NDQ1600-48S12B-6IA
Description
1600W, 40 - 60VIN, 12V@133A, QUA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 12.15V 132A 40V - 60V Input
Category
Power (Watts)
1.6 kW
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Load Sharing, PMBus™, Remote On/Off
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
96.80%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
40V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.55" H (58.4mm x 36.8mm x 14.0mm)
Voltage - Input (Max)
60V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
132A