Image for 32-3513-11H is not available
32-3513-11H
DigiKey Part Number
32-3513-11H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
32-3513-11H
Description
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 (2 x 16) Pos DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Socket Gold Through Hole
Category
Features
Closed Frame
Manufacturer
Aries Electronics
Termination
Solder
Series
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Contact Finish - Post
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Post
10.0µin (0.25µm)
Type
DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Contact Material - Post
Brass
Number of Positions or Pins (Grid)
32 (2 x 16)
Housing Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating
Gold
Termination Post Length
0.125" (3.18mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Material - Mating
Beryllium Copper
Current Rating (Amps)
3 A