SBS75XBLK
DigiKey Part Number
2243-SBS75XBLK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBS75XBLK
Description
CONN HSG 6POS BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Blade Type Power Housing Connector Non-Gendered Black
Category
Contact Termination
Crimp
Manufacturer
Anderson Power Products, Inc.
Color
Black
Series
Stacking Direction
Side to Side
Packaging
Bulk
Fastening Type
Spring Retention
Part Status
Active
Note
Contacts Sold Separately
Connector Type
Non-Gendered
Voltage Rating
600 V
Contact Type
Non-Gendered
Current Rating (Amps)
75 A
Number of Positions
6
Material - Insulation
Polycarbonate (PC)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C