SBS50GRA
DigiKey Part Number
2243-SBS50GRA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBS50GRA
Description
CONN HSG 2POS GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Blade Type Power Housing Connector Non-Gendered Gray
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Anderson Power Products, Inc.
Contact Termination
Crimp
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Fastening Type
Spring Retention
Part Status
Active
Note
Contacts Sold Separately
Connector Type
Non-Gendered
Voltage Rating
600 V
Contact Type
Non-Gendered
Current Rating (Amps)
50 A
Number of Positions
2
Material - Insulation
Polycarbonate (PC)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C